برای کودک شیری بهتر از شیر مادر نیست. (حضرت رسول اکرم (ص)

آغوز اولین قسمت شیر است که زرد رنگ و غلیظ است و در روزهای اول بعد از زایمان از پستان جاری می شود و علت داشتن مواد ضد میکروبی به منزله اولین واکسیناسیون نوزاد به حساب می آید که نوزاد را از عوامل بیماری زا در امان نگه می دارد. خوردن آغوز سبب تسهیل در دفع نوزاد شده و زردی را کاهش می دهد و معده و روده های نوزاد را برای تغذیه با شیر آماده می نماید.

از آنجایی که شیر مادر آسان تر هضم می شود کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دفعات بیشتری شیر می خورند. که این دفعات به طور متوسط هر ۱ تا ۳ ساعت می باشد. یا افزایش سن فاصله بین وعده های شیر بیشتر می شود و علت این امر بزرگ شده معده شیر خوار و افزایش شیر مادر است.

مکیدم پستان توسط نوزاد بهترین و موثرترین محرک برای آمدن شیر از سینه مادر است و هر چقدر تغذیه نوزاد از پستان مادر بیشتر باشد، شیر بیشتری تولید و ترشح می شود.

میزان شیر پستان ارتباطی با بزرگی یا کوچکی پستان ندارد بلکه مکیدن نوزاد و یا دوشیدن پستان با دست یا پمپ شیر سبب تحرک غدد شیری و افزایش تولید شیر می شود. تغذیه با شیر مادر ضریب هوشی کودک را تا ۸ واحد افزایش می دهد.

شیر خوار سالم که حجم شیر کافی دریافت می کند بین ۴ تا ۱۰ بار در روز دفع ادرار خواهد داشت. اگر شر خوار بیمار یا تب دار باشد و یا هوا بیش از حد گرم باشد دفع ادرار ممکن است به نصف میزان طبیعی کاهش یابد.

در چند روز اول بعد از تولد نوزاد مقداری از وزن خود را که شامل مایعات اضافی است از دست می دهد بسیاری از نوزادان در ۵ روز اول بعد از تولد ۱۰% از وزن خود را از دست داده و در ۵ روز دوم مجدداً آن را به دست می آورند بنابراین در ۲۰ روزگی همان وزن ابتدای خود را خواهند داشت.

2 thoughts on “بهترین تغذیه نوزاد شیر مادر

  1. با سلام خدمت آقای دکتر سعید مهر .
    من مادر نوزادی هستم که پنجاه روز از طریق بینی تغذیه می شد .اگر خاطرتون باشه فرمودید با فنجان بهش شیر بدم .ولی به سختی میخورد من با اجازه ی شما با قطره چکان بهش شیر میدم .از نظر شما ایرادی نداره ؟
    در ضمن سینه ام را کمی می مکد.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *