علل بی اشتهایی کودکان

علت اول
وجود نوعی بیماری در کودک.
هر نوع بیماری یا داروی مصرفی ای که موجب زخمهای دهان ، تغییرحس چشایی کودک، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ شود والبته وجود تب خفیف نیز موجب کاهش اشتهای کودک می شود . در طول دوران مریضی یا نقاهت ، به دلیل کمتر شدن فعالیت کودک،وی اشتهای کمتری نسبت به غذا خوردن پیدا می کند .

علت دوم
وجود سوء جذب یا حساسیت های غذایی در کودک.
ممکن است روده های کودک، به یک نوع ماده غذایی مثل پروتئین موجود در گندم (گلوتن) حساسیت داشته باشد.در اثر مصرف یک ماده غذایی خاص ، در بدنش عوارض خاصی به وجود آید که موجب ترس کودک از غذا و غذا خوردن شود.

علت سوم
در دسترس نبودن غذاهای کافی وسالم برای کودک.
گاهی غذای کافی و مقوی در اختیار کودک نیست و گاهی والدین، موادغذایی سالم ، نظیرسبزیجات شسته و پوست کنده ، میوه های شسته و آماده خوردن ، دانه ها و مغزهای مقوی مثل آجیل، لبنیات تازه و … را در اختیار کودک قرار نمی دهند و در عوض به عنوان میان وعده ، به او شیرینی و شکلات و یا تنقلاتی می دهند.

علت چهارم
وجود فشارهای روانی بر کودک.
یک مشاجره خانوادگی ، یا وجود مشکلی در بین اعضاء دیگر خانواده ، برغذا خوردن کودکان ، خصوصاً کودکان باهوش تأثیر بسزایی دارد. اجبار کودک به خوردن، ترساندن او از پدرش یا هر قدرت دیگری و تهدید کودک برای غذا ندادن به خاطر عمل زشتی که انجام داده است همه از این مقوله اند.


متخصص کودکان و نوزادان

کانال تلگرامی دکتر مهدی سعید مهر :drsaeedmehr

ارسال سوالات پزشکی و آزمایشات از طریق تلگرام به آی دی زیر :

dr_atfal@