فقر آهن یا کمبود آهن

منظور از فقر آهن یا کمبود آهن چیست؟

آهن چیست؟

قبل از هر توضیحی راجع به مساله کمبود آهن بهتر است بدانیم، آهن چیست و چه وظیفه ای در بدن به عهده دارد:

آهن یک ماده معدنی است که در گیاهان، حیوانات و همه موجودات زنده یافت می شود. این ماده یکی از عناصر مهم هموگلوبین است، بخشی از گلبول های قرمز خون که اکسیژن را از ریه ها به بدن منتقل می کند. آهن به هموگلوبین قدرت “حمل” (اتصال به) اکسیژن در خون را می دهد به این ترتیب اکسیژن به هر جا که لازم است می رسد.

بدون آهن کافی ، بدن نمی تواند هموگلوبین بسازد و گلبول های قرمز کمتری ایجاد می کند. این بدان معنی است که بافت ها و اندام ها اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

افراد می توانند با خوردن غذاهایی مانند گوشت و سبزیجاتی که برگ های سبز تیره رنگ دارند، آهن مورد نیاز خود را دریافت کنند. آهن به برخی غذاها مانند شیر خشک و غلات نیز اضافه می شود.

فقر آهن در مواقعی اتفاق می افتد که بدن فرد به اندازه کافی آهن ندارد. این مساله ممکن است برای برخی از کودکان به ویژه کودکان نوپا و نوجوانان (به ویژه دخترانی که در دوران قاعدگی خون زیادی از دست می دهند) مشکل ساز باشد. در حقیقت، بسیاری از دختران نوجوان که پریود عادی دارند هم اگر در رژیم های غذایی خود آهن کافی دریافت نکنند در معرض خطر کمبود آهن قرار خواهند گرفت.

کودکان نوپا پس از ۱۲ ماهگی، در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند چرا که دیگر نمی توانند از شیر خشک های غنی شده با آهن استفاده کنند و همچنین ممکن است آنها به اندازه کافی غذاهای حاوی آهن مصرف نکنند تا این کمبود آهن جبران شود.

کمبود آهن می تواند بر رشد هم تأثیر بگذارد و ممکن است منجر به بروز مشکلات یادگیری و رفتاری شود. اگر کمبود آهن اصلاح نشود، می تواند به کم خونی فقر آهن (کاهش تعداد گلبول های قرمز بدن) نیز منجر شود.

فقر آهن یا کمبود آهن

دکتر مهدی سعید مهر

دارای بورد تخصصی

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *