هر گریه برای مادر باید یک نشانه باشد و مادری موفق است که بتواند گریه کودک را به درستی شناسایی و به موقع به او کمک نماید.

 

۱خوابم می اید

این گریه معمولا بایک حرکت کلیدی همراه است اگر فرزندتان بخواهد با گریه به شما ثابت کند که خوابش می اید همراه با گریه کردن دست هارا ب سمت چشم ها برده و انها را میمالد گاهی علاوه بر چشم نواحی نزدیک بینی را لمس میکند .گاهی کودک دچار کلافگی ناشی از بی خوابی شده است در این شرایط معولا علاوه بر دست بردن ب سمت چشم ها حرکت هایی مانند حرکت های کسی که به سر و صورتش میزند نیز از خودش بروز می دهد.این گریه یعنی اینکه من خوابم می اید بی خوابی هم کلافه ام کرده است.ومعمولا در کودکانی که به هر دلیل جا به جا شده اند دیده می شود بررای مثال کودکی که جای خوابی کرده است ب ایت ترتیب باید اقدام های لازم برای خواباندن کودک را شروع کنید.

نکته:این گریه صدایی شبیه ب ناله کردن دارد در این صدای گریه بی حوصلگی بدون بی قراری دیده می شود. صدا اهسته و یکنواخت بوده ویاداور حالت ناله است.

۲گرسنه ام

فکر می کنید کودک در این شرایط همراه گریه کردن دستش را باید به سمت کدام یک از اعضای صورتش میبرد؟درست گفتید دهان در این شرایط کودک دستش را مشت کرده و داخل دهان میکند و گریه می کند.در کودکان کمی بزرگتر منظور بزرگتر از سن نوزادی کودک فقط انگشتش را به دهان برده و گریه میدهد.

این گریه همراه با دست خوردن یعنی اینکه غذای من را هرچه زودتر اماده کنید.

نکته:مکیدن انگشت باید تاقبل ازسنین سه سالگی تمام شود اگر فرزند شما بعد از سه سالگی باز هم انگشتش را بی دلیل می مکد بدون گریه کردن یا با گریه کردن این انگشت میکدن نشانه دیگری دارد.این نوع انگشت مکیدن نشانه یک نیاز عاطفی است برای رفع ان باید هرچه سریع تر با کمک گرفتن از روانپزشک کودک و نوجوان اقدام کنید.

۳من کولیک دارم

بعضی لز کودکان و عموما کودکانی که نارس متولد میشوند دچار مشکل گوارش هستند و دلیل ان عدم هضم مناسب غذا ب دلیل نارس بودن دستگاه گوارش است این گریه معمولا بعد از خوردن شیر مادر یا شیر کمکی بروز می کند این گریه کاملا حالت بیقراری داشته و گریه کودک با اشک و فریاد همراه است در مواردی ممکن است کودک دستش را به سمت دستگاه گوارش ببرد اما از انجا که نوزادان ازبدو تولد دچار این حالت می شوند کمتردست بردن به سمت شکم دیده می شود.

نکته:برای ارام کردن کودک هول نکنید کودک را روی دستتان به به شکم خوابانده ویا سرش را روی شانه تان بگذارید به ارامی با کف دست ستون فقرات کودک را ماساژ دهید حواستان باشد ب پشت کودک نزنید فقط به ارامی ناحیه ستون فقرات او را لمس کنید درد ب تدریج برطرف میشود.

۴من درحال کباب شدن هستم

باورتان میشود وقتی نوزاد گرمش شود گریه میکند؟ این گریه معمولا شبیه فریلد است در این حالت صورت کودک معمولاقرمز شده ب محض اینکه اقدام به کاهش لباس او میکنید گریه ارام تر می شود.

دمای اتاق کودک باید بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد در بهار و بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در فصل پاییز و زمستان باشد. علاوه بر اینکه لباس او نسبت به شما فقط باید یک عدد یا یک لایه بیشتر باشد.

۵ من دریاچه ساخته ام

این گریه با پا کوبیدن نوزاد همراه است. اشتباه نکنید منظورم این نیست که نوزاد بلند می‌شود و به زمین پا می‌کوبد. پا کوبیدن نوزاد به صورت جمع کردن آن داخل شکم و باز کردن نیمه کاره پاها به سمت جلو اما با فشار است. اگر پای کودک سوخته باشد این پا کوبیدن همراه با گریه ممتد و همراه با کمی بیقراری است.

۶ من حالم خوب نیست

درست مثل ما آدم بزرگ‌ها، کوچولوها هم گاهی حوصله ندارند.

من غریبی می‌کنم

از سنی به بعد –این سن در هر کودکی متفاوت است- کودک والدینش را می‌شناسد. بنابراین به محض اینکه از آغوش آنها به فرد دیگری می‌رود احساس غریبی کرده بغض می‌کند و لب ورمی‌چیند. قیافه بچه‌ها در این حالت واقعا ناراحت کننده است معمولاً در این شرایط گریه نمی‌کنند و فقط بغض کرده و آرام هق هق می‌کنند. در این شرایط تحمل کودک را نسنجید و او را زود دز آغوش بگیرید.

این گریه ضعیف اما مداوم و مصرانه است و اغلب با هر تغییر وضعیتی که در کودک ایجاد کنید بند نمی‌آید.

 

نکته: اگر با این شرایط رو به رو شدید کودک را روی پتو، در فضایی که اطرافش باز است مانند اتاق نشیمن بخوابانید. با او کمی بازی کنید و بگذارید کمی آرام باشد اگر با این کار آرام نشد با متخصص اطفال تماس بگیرید شاید مورد خاصی باسد که شما از آن آگاه نیستید.

۷ من معده درد دارم

بچه ها هم مثل بزرگترها گاهی نیاز به باد گلو دارند. این حالت هم درست بعد از شیر خوردن نوزاد ایجاد می‌شود. دلیل آن هم ورود هوا به معده نوزاد هنگام مکیدن سینه مادر یا سر شیشه پستانک است. گریه نوزاد در این حالت گریه خاصی نیست . معمولا آرام و بی صداست و کمی شبیه به حالتی است که تازه از خواب بیدار شده و می‌خواهد مادر و پدرش را از بیدار شدنش آگاه کند.

نکته: به آرامی با کف دست به پشت نوزاد بزنید تا باد گلو کند. سر او را روی شانه گذاشته و آرام پشت او بزنید . او را اصلا تکان ندهید چون شیر را به صورت پنیر تحویلتان می دهد و لباس تان مزین به سردوشی سفید می‌شود!

۸ من یخ زده‌ام

این گریه آرام و بی سروصدای خاص است. انگار که کودک یخ زده باشد . صدایش هم از به چاه بیرون می‌اید. در این شرایط کودکان گریه بارزی ندارند و بیشتر با انقطاع گاهی از خود صدایی شبیه گریه ایجاد می‌کنند.

۹ به من محبت کنید

نوزادان از همان بدو تولد محبت را درک می‌کنند. بنابراین این لازم است بدون آنکه گریه کنند . هر روز به آنها جایزه دهید. برای آنکه حس اطمینان و آرامش از همان کودکی در آنها ایجاد

کنید. روزی یک یا دوبار این کارها را انجام دهید . نترسید، این یک باور بی اساس قدیمی است که کودک را در آغوش نگیرید تا

بغلی نشود.

او را بغل کنید و با او در اتاق را بروید . با او درباره اشیای خانه صحبت کنید. برای مثال: این تخت توست. این اتاق توست . اینجا تاق خواهر یا برادر توست.

او را در آغوش گرفته روی صندلی بشینید و به آرامی با او حرف بزنید.

پتویی روی زمین بیندازید. او را روی پتو خوابانده و خودتان نیز کنلرش دراز بکشید. با او صحبت کنید. سعی کنید او را بخندانید. بهتر است پدر و مادر به طور همزمان کنار کودک دراز کشیده و با او حرف بزنند.

او را بغل کنید. کنار پنجره ببرید و درباره پرنده ها گل ها و … با او صحبت کنید.

اگر هوای شهرتان آلوده نیست یا می‌توانید پارک بروید کودک را بغل کرده و همراه او پارک بروید. قدم بزنید و بگذارید در هوای آزاد نفس بکشد. از کالسکه استفاده نکنید

۱۰+ من بیمار هستم

این گریه شبیه به گریه ای است که کودک حال خوبی ندارد. با این تفاوت که معمولا این شرایط گریه کودک با حالت‌هایی مانند تب، بی اشتهایی دفع مدفوع یا ادرار به صورت غیرعادی و … همراه است. این نشان می‌دهد که کودک از نظر جسمی مشکل دارد.

۱۱+ من دوست دارم گریه کنم همین!

تا به حال بی دلیل زیر گریه زده‌اید؟ گریه‌ای که اصلا نمی‌دانید دلیلش چیست و تنها خوش دارید حالا گریه کنید! گاهی بچه‌ها هم حالشان خوش نیست و دوست دارند اعصاب پدر مادر را اره بکشند! این گریه چه مشخصه‌ای دارد؟ این گریه خود به خود قطع و وصل می‌شود و کودک به جایی از بدنش اشاره نمی‌کند. این گریه معمولا با سرگرم کردن کودک آرام می‌گیرد. معمولا کودکانی که دورو برشان شلوغ است و برای دقایقی تنها می‌مانند این واکنش را زا خود بروز می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *