کاهش قرارگیری کودک در معرض سرماخوردگی

شما نمی‌توانید از تمام سرماخوردگی‌های کودک جلوگیری کنید، اما کارهایی هست که می‌توانید برای کاهش قرارگیری کودک در معرض سرماخوردگی و افزایش قدرت دفاعی بدن او انجام دهید. برخی از این کارها شامل موارد زیر است:

به شستن دست‌ها اهمیت بدهید: مطمئن شوید که اعضای خانواده و دوستان شما دست‌هایشان را قبل از بغل کردن کودک می‌شویند. این کار، به ویژه در مورد نوزادان که بیشتر از کودکان یک یا دو ماهه مستعد بیماری هستند، ‌اهمیت دارد. همچنین‌ کودکانی که به مهدکودک می‌روند، بیشتر از آنها که در خانه می‌مانند ‌سرما می‌خورند،‌ به این دلیل ساده که آنها از طریق تماس با بچه‌های دیگر،‌ در معرض میکروب‌های بیشتری قرار می‌گیرند و یادتان باشد که خودتان هم دست‌هایتان را، به ویژه قبل و بعد از عوض کردن پوشک‌، قبل از آماده کردن غذا و بعد از دستشویی رفتن تمیز بشویید و ضدعفونی کنید.‌

از قرار گرفتن در کنار افراد بیمار خودداری کنید: کودکتان را از بچه‌ها یا بزرگسالان بیمار، دور نگه دارید. می‌توانید از آنها بخواهید تا زمانی که ناقل بیماری هستند یعنی بیماری در بدن آنها هنوز امکان سرایت به دیگران دارد، آمدن به خانۀ شما را به تعویق بیندازند. نگران نباشید، اگر افراد عاقلی باشند، این موضوع را درک خواهند کرد.

سطح آب بدن کودک را بالا نگه دارید: برای کودکان زیر چهار ماه،‌ مطمئن شوید که با‌ دادن وعده‌های معمول هر روز شیر مادر یا شیر خشک، بدن آنها دچار کم‌آبی نشود. بعد از این سن نیز‌ می‌توانید به کودکتان کمی آب بدهید و از شش ماهگی دادن آب‌میوه هم با تأیید پزشک مجاز است. اگر ب بدن کودکتان آب بدن کودکتان کافی باشد، روزانه حداقل پنج تا شش پوشک را خیس خواهد کرد.

از دود سیگار یا قلیان دیگران دوری کنید: دود سیگار می‌تواند کودکتان را در معرض خطر بالاتری برای عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی قرار دهد، پس از سیگاری‌ها دور بمانید و فرزندتان را از جایی که کسی در آن سیگار کشیده است نیز دور نگه دارید.

تا زمانی که می‌توانید به شیردهی ادامه دهید: کارشناسان توصیه می‌کنند‌ دوران شیردهی برای یک سال ادامه داده شود، تا کودک از مزایای شیر مادر برای سلامتش بهره‌مند شود. اگرچه شیردهی یک محافظت کامل در برابر عفونت نیست، اما پژوهش‌ها نشان داده‌ است کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، کمتر از کودکانی که شیر خشک می‌خورند دچار بیماری می‌شوند، زیرا پادتن‌هایی که در شیر مادر وجود دارد، از کودکان در مقابل تعداد زیادی از میکروب‌ها محافظت می‌کند.

لطفا مطلب را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.

دکتر مهدی سعید مهر

دارای بورد تخصصی کودکان و نوزادان

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

شما عزیزان می توانید سوالات خود را در بخش نظرات برای اقای دکتر ارسال نمایید.:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *