تشخیص عفونت در نوزادان

تعدادی از آزمایش ها می توانند برای تشخیص عفونت استفاده شوند. با این حال، حاضر شدن نتایج آزمایش معمولاً دو یا سه روز طول می کشد، بنابراین پزشک در حالی که منتظر نتایج آزمایش برای تایید تشخیص خود است، برای نوزاد تازه متولد شده آنتی بیوتیک نیز تجویز می کند، زیرا به عنوان مثال، تنفس سریع می تواند ناشی از عفونت باشد و هر تأخیری در درمان ممکن است باعث شود حال نوزاد خیلی بدتر شود. آزمایشات زیر می تواند برای تشخیص عفونت در نوزادان تجویز شود:

شمارش کامل خون:

در این آزمایش یک نمونه خون از نوزاد شما گرفته می شود. شمارش کامل خون (CBC) تعداد هر نوع سلول خونی را تعیین می کند. توجه ویژه به تعداد گلبول های سفید خون (WBCs) است، زیرا تعداد غیرطبیعی WBC ها اغلب نشان می دهد که بدن نوزاد با نوعی عفونت مبارزه می کند. نتایج CBC را می توان به سرعت به دست آورد.

 کشت خون:

کشت خون تعیین می کند که آیا باکتری می تواند در محیط خون کودک رشد کند یا خیر. اگر باکتری در کشت رشد کند، کودک دارای عفونت در جریان خونش خواهد بود. نتایج این آزمایش می تواند تا ۲۴ ساعت و گاهی اوقات بیشتر طول بکشد، به همین دلیل است که در هنگام انتظار برای نتیجه آن، پروسه درمان به تعویق نمی افتد.

تست ادرار:

در این آزمایش یک نمونه از ادرار نوزاد شما برای تعیین تعداد سلول های سفید آن گرفته شده و برای کشت فرستاده می شود.

 نمونه گیری چشمی یا پوستی:

این زمانی است که از یک محل احتمالی ابتلا به عفونت، مانند چشم یا بند ناف، از چرک یا مایع ترشح شده نمونه گیری شده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

 اشعه ایکس قفسه سینه:

یک نوزاد اگر مشکوک به پنومونی (ذات الریه) باشد، نیاز به یک اشعه ایکس قفسه سینه دارد.

پونکسیون کمری یا نخاعی:

هنگامی که عفونت از ناحیه مغز (که مننژیت نامیده می شود) مورد شک باشد، ایجاد یک سوراخ در کمر و نمونه برداری از مایع نخاعی ضروری است. قبل از انجام این کار ممکن است ابتدا برای ناحیه ای از ستون فقرات که در آن پونکسیون کمری اتفاق می افتد، از یک نوع کرم بی حس کننده استفاده شود. سپس از بی حسی موضعی نیز برای سر کردن کامل محل پونکسیون کمری استفاده می شود.

سوزن توخالی بین استخوان ها و مهره هایی که ستون فقرات نامیده می شود، وارد می شود. نمونه ای از مایع مغزی نخاعی از طریق سوزن استخراج می شود و برای عفونت مورد آزمایش قرار می گیرد.

البته این یک روش راحت نیست؛ با این حال اجتناب ناپذیر است و روشهای القای آرامش و تسکین درد برای کاهش ناراحتی و درد در کودک شما استفاده می شود. مننژیت یک عفونت جدی است و تشخیص قطعی آن تنها با بررسی مایع مغزی نخاعی امکان پذیر است. اگر کودک شما نیاز به یک پونکسیون کمری داشته باشد، سعی کنید به خودتان بقبولانید که این روش برای تشخیص دقیق و ارائه بهترین خدمات ممکن برای کودک شما ضروری است.


متخصص کودکان و نوزادان

کانال تلگرامی دکتر مهدی سعید مهر :drsaeedmehr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *