عفونت در نوزادان تازه متولد شده

نکات کلیدی

– اکثر عفونت ها در نوزادان توسط باکتریها ایجاد می شوند، در حالی که برخی از آنها نیز توسط ویروس ها به وجود می آیند.
– نشانه های عفونت عبارتند از : درجه حرارت بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد، تغذیه ضعیف و بی اشتهایی، تحریک پذیری و پرخاش گری، خواب آلودگی بیش از حد، تنفس سریع و تغییر رفتار.
– عفونت نوزاد شما می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود و یا ممکن است اینگونه تشخیص داده شود که به منظور بهره مندی از مراقبت های ویژه ای از جمله تزریق مایعات وریدی (IV) و یا تجویز لوله تغذیه بهتر است به بیمارستان بروید.

نوزادان دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و این یکی از دلایلی است که اهمیت تغذیه با شیر مادر را تبیین می کند، چرا که از این طریق آنتی بادی ها (پادتن ها) برای مبارزه با عفونت در بدن نوزاد فراهم می شوند. در نتیجه، نوزادان شیرخوار از شیر مادر عفونت کمتری نسبت به نوزادانی دارند که از شیر خشک تغذیه می کنند.

این که در بدن یک نوزاد تازه متولد شده عفونت ایجاد شود، می تواند یک عامل بزرگ نگرانی باشد و این به این دلیل است که نوزادان خیلی سریع می توانند بیمار شوند. اما خوشبختانه، اگر تشخیص عفونت به موقع صورت گیرد، آنها به درمانشان بسیار سریع پاسخ مناسب می دهند. اگر یک پزشک مطمئن شود که یک نوزاد تازه متولد شده دارای عفونت است، به سرعت شروع به درمان آنتی بیوتیکی او خواهد کرد.

علل عفونت

اکثر عفونت های نوزادان توسط باکتری ها و برخی نیز به وسیله ویروس ها ایجاد می شوند. کانال تولد بدن مادر، خود یک محیط مستعد و حاوی باکتری است، به خصوص اگر خود مادر نیز عفونت فعال داشته باشد. در طول زایمان، کودک می تواند در مایع کانال تولد نفس کشیده و یا آن را قورت دهد و اینگونه ممکن است باکتری ها یا ویروس ها به ریه ها و خونش وارد شوند.

کودک می تواند در طول زایمان یا در چند روز اول پس از تولد بیمار شود و به تدریج که باکتری ها یا ویروس ها تکثیر می شوند، نوزاد تازه متولد شده بسیار سریعتر هم مریض می شود. هر چه زودتر عفونت کشف و درمان شود، آسیب نوزاد کمتر خواهد بود.

تعدادی از باکتری ها و ویروس ها وجود دارد که می توانند در طول حاملگی یا زایمان از مادر به نوزاد منتقل شوند. گاهی اوقات یک نوزاد تازه متولد شده از یک فرد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا عفونت می گیرد.


متخصص کودکان و نوزادان

کانال تلگرامی دکتر مهدی سعید مهر :drsaeedmehr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *