باورهای غلط در مورد واکسیناسیون کودکان

 باورهای غلط واکسیناسیون کودک را بشناسید !

 شما تنها پدر و مادری نیستید که در روزهای مقرر واکسیناسیون کودک خود دچار نگرانی‌های مختلف و گاه بی‌مورد می‌شوید.
 
* چرا با وجود ریشه‌کن شدن بعضی‌ بیماری‌ها در کشور باز هم ضرورت دارد واکسن به کودک‌تان زده شود؟ در نظر داشته باشید در دنیای امروز و با ارتباطات وسیع مسافرانی که از کشورهای مختلف جابه‌جا می‌شوند،‌ امکان دارد بیماری توسط افراد ناقل یا بیمار به کشور ما برسد.
به عنوان نمونه در مورد فلج اطفال با اینکه ما آن را ریشه‌کن کرده‌ایم اما در کشورهای همسایه ما (افغانستان و پاکستان) هنوز وجود دارد و معقول است کودکان‌مان نسبت به این بیماری خطرناک ایمن نگه داشته شوند.
* یک مورد شایع دیگر این است که می‌پرسید چرا با بهتر شدن وضعیت تغذیه و بهداشت کشور و پیشرفت‌های درمانی باز هم مجبوریم این همه واکسن به بچه‌ها بزنیم؟ در نظر داشته باشید هیچ دارو و اقدام بهداشتی در طول تاریخ نمی‌تواند به اندازه واکسیناسیون در کاهش بروز بیماری‌ها و عوارض آن موثر باشد.
میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زای عفونی هنوز در محیط هستند و اگر امروز ما مانند سال‌‌های قبل بیماری‌هایی چون دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه و سرخک را نمی‌بینیم، به دلیل واکسیناسیون است.

بیشتر بخوانید : واکسیناسیون نوزادان نارس و کم وزن 


* یکی دیگر از سوالات شایع خانواده‌ها در مورد آن است که چون تصور می‌کنند نوزادشان ضعیف است، می‌ترسند با این تزریق‌های مکرر و چند واکسیناسیون آسیب ببیند.
به این افراد اطمینان می‌دهیم که مطالعات وسیع در مورد اینکه کدام واکسن‌ها بی‌خطرند و در عین حال مفید و هر کدام در چه سنی باید تزریق شوند، حتی اینکه تجویز چند واکسن در یک روز مضر نیست و تداخلی با هم ندارند و خطری متوجه کودک نمی‌شود و خلاصه نظم این برنامه واکسیناسیون، انجام شده است.
برای واکسیناسیون حتی تب خفیف و یا اسهال ملایم بلامانع است چون شیوع بالایی دارند و در برنامه واکسیناسیون اطفال و زمان‌بندی آن تاثیر می‌گذارند و از آنجا که این موارد خفیف روی نحوه پاسخ‌دهی کودک به واکسن‌ها تاثیری ندارد، واکسیناسیون طبق برنامه پیش می‌رود. بعضی از والدین معتقدند بدن کودک آنها در اثر واکسن ضعیف می‌شود و او در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرد. این تفکر صحیح نیست.
کودک واکسن‌زده به هیچ داروی تقویتی نیاز ندارد و در خطر سایر بیماری‌های عفونی نخواهد بود چون بیشتر واکسن‌ها از ویروس ضعیف شده یا باکتری‌های کشته شده تهیه می‌شوند و سیستم دفاعی بدن رانسبت به مواجهه‌های بعدی آن ویروس یا باکتری آماده می‌کنند و نه چیز دیگری.  

بیشتر بدانید : نکات مهم بعد از واکسیناسیون 


باورهای غلط واکسیناسیون

باورهای غلط واکسیناسیون

مواردی که باید پس از واکسیناسیون کودکان و نوزادان از آن ها اجتناب شود :

  • بلافاصله پس از واکسیناسیون مرکز بهداشتی را ترک نکنید. حداقل نیم ساعت در مرکز باقی بمانید تا اگر بدن نوزاد به واکسن واکنش نشان داد، به پزشک دسترسی داشته باشید.
  • اگر تورم، قرمزی و یک توده سفت کوچک در محل تزریق در نوزادان دید شد، نگران نشوید. این علائم در ظرف چند روز از بین می روند.
  • هرگز کودک را تا زمانی که درد ناشی از واکسن کم نشده است، تنها نگذارید.
  • تب در نوزادان پس از واکسیناسیون نباید نادیده گرفته شود. استفاده از استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است برای تسکین تب و درد توصیه شود.
  • کودک باید به حرکت اندامی که واکسن به آن تزریق شده است، تشویق شود. این کار در ابتدا ممکن است دردناک باشد اما به مرور  حرکت عضله باعث می شود دارو بهتر جذب شده و درد سریع تر کاهش یابد.
  • به کودکان زیر ۱۶ سال هرگز نباید بعد از واکسیناسیون آسپیرین داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *