درمان عفونت نوزادان

اگر نوزاد نوعی از عفونت داشته باشد، ممکن است به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان منتقل شود، جایی که آنها به منظور تنظیم دمای بدنشان در یک تخت گرم و یا در یک دستگاه انکوباتور قرار می گیرند. برای اندازه گیری ضربان قلب و تنفس نوزادان ممکن است استفاده از دستگاه مانیتور قلب و عروق مورد نیاز باشد و به منظور تعیین اینکه آیا سطح مناسب اکسیژن در بدن آنها وجود دارد یا خیر ممکن است از یک مانیتور به نام پالس اکسیمتر استفاده شود.

عفونت باکتریایی:

اگر پزشک به یک عفونت باکتریایی مشکوک باشد، به نوزاد آنتی بیوتیک خواهد داد. اگر عفونت در نوزاد تازه متولد شده بسیار جدی تشخیص داده شده و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی سریعتر و موثرتر حس شود، آنتی بیوتیک ها به شکل تزریق داخل وریدی (IV) تجویز می شوند. IV یک لوله توخالی است که در رگ قرار دارد و اطمینان می دهد که مقدار مناسب آنتی بیوتیک وارد خون کودک می شود. آنتی بیوتیک ها به نوزادان تازه متولد شده از راه دهان داده نمی شوند، زیرا از طریق معده خوب جذب نمی شوند.

در این شرایط پزشک کودک شما مقدار آنتی بیوتیک را در جریان خون نوزاد کنترل می کند تا مطمئن شود که دوز مناسب دریافت می شود. طول مدت مصرف آنتی بیوتیک بستگی به نوع عفونتی دارد که در حال درمان است. درمان می تواند ۷ تا ۲۱ روز ادامه داشته باشد و اگر نتایج آزمایش منفی باشد احتمال دارد که آنتی بیوتیک ها توسط پزشک قطع شوند.

عفونت های ویروسی:

عفونت های ویروسی به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند. بنابراین، اگر مشخص شود نوزاد شما دارای عفونت ویروسی است، معمولاً باید با این عفونت با روشهای بدون دارو مبارزه کنید. مراقبت دقیق بهترین ایده است. هر چند داروهای ضد ویروسی برای درمان ویروس های خاص مانند تبخال (هرپس) یا HIV در دسترس هستند.

علاوه بر آنتی بیوتیک ها، ممکن است نوزاد به دیگر مراقبت های حمایتی نیز نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، برای جلوگیری از کمبود آب، ممکن است نیاز به مایعات IV داشته باشند و یا برای شیر خوردن در خواب بیش از حد عمیق به مشکل بر بخورند. آنها در این شرایط ممکن است نیاز به اتصال یک لوله از راه بینی یا دهان به معده داشته باشند تا به طور مستقیم شیر به معده آنها چکانده شود. چنین ابزاری لوله بینی یا گاواژ نامیده می شود. برخی از نوزادان در این شرایط به اکسیژن اضافی نیاز دارند، به ویژه اگر مبتلا به پنومونی باشند.


متخصص کودکان و نوزادان

کانال تلگرامی دکتر مهدی سعید مهر :drsaeedmehr