تب در کودکان و نوزادان

علل بروز تب در کودکان چیست ؟

هر چیزی از عفونت ادراری، عفونت گوش یا یک عفونت عمومی می تواند باعث تب در کودکان  شود. هر گونه تبی در نوزاد نیاز به مراجعه به دکتر دارد. گاهی اوقات تب نوزاد به خاطر گرمای بیش از حد ایجاد شده است.
اگر نوزاد بیش از حد پوشیده شده باشد، احساس گرما و حتی تب می کند. در نظر داشته باشید که واکسن ممکن است گاهی باعث ایجاد تب پایین در نوزادان شود.
– اگر نوزاد کمتر از ۳ ماه است و دماسنج رکتوم دمای بالای صد درجه سانتیگرد را نشان میدهد با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.
– اگر کودک ۴ ماه یا بیشتر باشد، تب از ۳۸ تا ۳۷٫۹ درجه پس از واکسن هیچ چیز هشداردهنده ای نیست.
تا زمانی که کودک در حالت طبیعی عمل می کند و به خوبی غذا می خورد، می توانید از داروهای تب برای نوزاد استفاده کنید.

تب در کودکان

تب در کودکان

علل ایجاد تب در کودکان و نوزادان

عفونت‌های ویروسی

سرماخوردگی، آنفولانزا و دیگر عفونت‌های ویروسی شایع‌ترین علل تب در کودکان هستند. تب گاهی تا ۲۴ ساعت تنها علامت بیماری است و علائم ویروسی مانند آبریزش بینی، سرفه و اسهال غالباً دیرتر بروز می‌یابد.

روزئولا شایع‌ترین عفونت ویروسی است که با تب شروع می‌شود. تب به مدت ۲ تا ۳ روز تنها علامت روزئولا است و پس از آن راش یا حسایت پوستی بروز می‌یابد.

عفونت‌های باکتریایی

عفونت مثانه شایع‌ترین علت تب خاموش در دختران است. گلو درد استرپتوکوکی نیز یکی از علل رایج تبی است که توضیح مشخصی برای آن وجود ندارد.

عفونت سینوس

عفونت سینوس یکی از عوارض سرماخوردگی است که علامت اصلی آن عود کردن تب چند روز پس از پایین آمدن آن است. گرفتگی سینوس به درد سینوس تبدیل می‌شود. سینوزیت با توجه به رنگ ترشحات بینی نیز تشخیص داده می‌شود.

تب پس از تزریق واکسن

تب اکثر واکسن‌ها ظرف ۱۲ ساعت پس از تزریق واکسن شروع می‌شود و دو تا سه روز ادامه دارد. تب پس از تزریق واکسن طبیعی و بدون خطر و در اصل علامت تاثیر گذاشتن واکسن است.

تب نوزادان

تب نوزادان زیر ۳ ماه یک مشکل جدی به شمار می‌آید و باید فوراً برای درمان این نوزادان اقدام کرد. تب گاهی علامت عفونت خون است.

چون عفونت‌های باکتریایی این گروه سنی  به سرعت تشدید می‌شود، باید بی‌درنگ برای درمان آنها اقدام کرد.

مننژیت

مننژیت عفونت باکتریایی غشائی است که مغز و نخاع را می‌پوشاند. علائم اصلی مننژیت خشکی و گرفتگی گردن، سردرد و گیجی است.

در این حالت خردسالان در حالت لتارژی قرار دارند یا آن‌قدر عصبی هستند که نمی‌توان آنان را آرام کرد. مننژیت اگر به موقع درمان نشود، باعث آسیب مغزیمی‌شود.

گرمای شدید

این نوع تب معمولاً زیاد بالا نیست و هنگام موج گرما یا در صورت زیاد لباس پوشیدن بروز می‌یابد. دمای بدن ظرف چند ساعت پس از رفتن به مکانی خنک‌تر پایین می‌آید و به حد طبیعی می‌رسد.

دندان درآوردن

دندان درآوردن یکی از علل تب در کودکان است، اگرچه این تب معمولاً بالاتر از ۳۸٫۳ درجه سانتیگراد نیست. تب دندان نوزاد یک مشکل واقعی است، اما باید در نظر داشته باشید که درجه تب پایین خواهد بود.

“هر تبی بیش از ۳۸ درجه  نشان دهنده این است که نوزاد شما بیمار است.” اگر علائم تب نوزاد همراه با علائم دندان درآوردن او باشد دلیل تب دندان درآوردن است (دندان در آوردن نوزاد و تب).


تب در نوزادان


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *